Telefon

+90 282 652 03 85

Afyonkarahisar Sifonik

Afyonkarahisar Sifonik Sistem

35 yıldır tüm Dünya’da ve özellikle Avrupa’ da tercih edilen sifonik sistemin temeli akışkanın enerji denkliği prensibinden yararlanarak suyun herhangi bir eğime gerek kalmadan oluktan ya da çatıdan tahliye edilmesini sağlamaktır. Sifonik Sistem hidrolik hesabının çözümü için Bernoulli’nin akış denkleminden yola çıkılarak hareket edilmiştir. Hemen her firma, kendi Tecrübe ve ARGE’sini kullanarak sifonik sistem çözümlerinin daha hızlı ve verimli hale getirebilmek için çeşitli yazılımlar geliştirmiştir. Böylelikle bu karmaşık sistemin çözümü daha doğru kesin sonuçlara vardırılarak insan hatalarının oluşması engellenmek istenmektedir.Yapılan hesaplamalar programı kullanan kişinin insiyatifine bırakılmamıştır. Sistemdeki, basınç farkları ve akış hızını dengelemek için farklı çaplarda boru kullanılmaktadır. Sistemin tamamen uyumu ve tam verimle çalışabilmesi için kullanılan tüm materyallerin birbiriyle uyumu önemlidir ve malzemelerin tümünün aynı firma tarafından üretilmesi riskleri sıfıra indirmek çok önemli bir etkendir. Garanti veren firmanın daha sonradan doğabilecek sorunların tamamında tek muhattap olması gerekir. Süzgeç ayrı, borusu, rayı, kelepçesi ayrı, kısacası toplama malzemelerle çözüm sunan firmaların garanti vermeleri olanaksızdır çünkü kendi kontrollerinde olmayan birçok malzemenin risk faktörleri de işin içine girmektedir.

Sifonik Sistemin Çalışma Prensibi

Afyonkarahisar sifonik yağmur drenaj sisteminde vakum etkisi sistemin tamamen dolu çalışması ile sağlanır. Afyonkarahisar sifonik yağmur drenaj sistemi boruların tamamen dolu olarak çalışması prensibi ile sağlanmaktadır. Yatay hatta verilen sıfır eğim ve hesaplamalar sonucunda bulunan düşük çaplar ile sistemin önce tam olarak su ile dolması sağlanır. Tam olarak su ile dolan ve içinde hava barındırmayan ortamda su yatay hattan dikey hatta geçerken beraberinde vakum etkisi yaratır. Bu vakum sayesinde suyun hızı ve debisi artar. Boruların tamamen doldurulması ile boru çapları konvansiyonel sisteme göre yarı yarıya azalır. Yatay hatta çok uzun mesafelere eğim olmadan borulama yapılabilir buda mimari açıdan kolaylık sağlar. İniş sayıları konvansiyonele göre çok daha azdır. Yüksek debi sayesinde sistemin kendi kendine temizleme özelliği vardır.

Sifonik Sistem

sifonik sistem

Sifonik Sistem Nedir ?

Sifonik yağmur suyu drenaj sistemi, Bernoulli’nin akışkanın enerji denkliği prensibinden yararlanarak,suyun herhangi bir eğime gerek kalmadan, yağmur oluğundan veya [ ... ]

sifonik sistem

Sifonik Sistemler Nasıl Çalışır?

Sifonik yağmur suyu drenaj sistemleri dünyada özellikle Avrupa ve Amerika’da 50 yıla yakın bir süredir güvenle uygulanmaktadır. Sifonik yağmur suyu drenaj sistemleri [ ... ]

sifonik sistem

Sifonik Sistemin Avantajları

Vakum etkisi sebebiyle su tahliyesi hızlıca yapılmaktadır.Böylece çatıda taşma riski oluşmaz.Yatay hatta eğim olmadığı için asma tavan kotunda düşmeye neden [ ... ]

Kısaca Afyonkarahisar Hakkında

Afyonkarahisar, Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde İç Batı Anadolu Bölümü'nde yer alan bir ildir. 2010 TUIK verilerine göre ilimizde merkez ilçe ile beraber 18 ilçe, 89 belde ve 388 köy vardır.

Merkez nüfusu 180.455'tir. Toplam nüfusu 901.326'dır. Türkiye Cumhuriyeti'nin 81 ilinden biri olan Afyonkarahisar ili, Anadolu yarımadasının batıya yakın ortasında ve Ege Bölgesi'nin iç kesiminde yer alır. İç Anadolu yaylasının Ege kıyılarına açılan bir eşiği, bir geçidi durumundadır. Çevresinde Eskişehir, Konya, Isparta, Denizli, Uşak ve Kütahya illeri bulunur. Kuzey doğudan güney batıya uzandıkça alçalan ovaları ile hem Orta Anadolu'dan ve hem de Ege Bölgesi'nden sayılır. En kuzeyde Eskişehir sınırından, en güneyde Denizli sınırına kadar kuzey doğudan güney batıya uzunluğu 210 kilometredir. Eni ise Kütahya sınırından Isparta sınırına kadar kuzey batıdan güney doğuya 112 kilometredir. Denizli'ye doğru incelerek eni 20 kilometreye kadar düşer, bir parça halindedir.

 Afyonkarahisar ili içerisinde bulunan hava bilgisi istasyonlarının uzun yıllık verilerine göre yıllık ortalama sıcaklık 11.1 °C dir. En soğuk ay olan Ocak ayında ortalama sıcaklık 0.2 °C dir. En sıcak ay olan Temmuz ayında ise ortalama sıcaklık değeri 22.1 °C dir.

Afyonkarahisar ili İç Anadolu Karasal İklim bölgesinde yer alması nedeniyle bu yağış düzeninin etkileri altında bulunmaktadır ve ilde yıllık yağış ortalaması 407 mm dir. Yazları sıcak ve kurak kışları ise soğuk ve kar yağışlı geçer.

Afyonkarahisar Sifonik Sistem